fbpx

6 bitnih stvari o veb-sajtu – vodič za preduzetnike

Vodic za preduzetnike - 6 bitnih stvari o veb-sajtu

6 bitnih stvari o veb-sajtu – vodič za preduzetnike

Čime god da se bavite, sigurno već imate svoj veb-sajt ili ste razmišljali o tome da ga izradite. Ako nemate, trebalo bi što pre da ga napravite. Svako odlaganje izrade veb-sajta za preduzetnika znači da će kasnije morati mnogo više novca da uloži kako bi sajt postao vidljiv i posećen na internetu. Ovih 6 stvari tiču se svih nas – i onih koji već imaju svoj veb-sajt i onih koji tek treba da ga naprave, u budućnosti 😊.

Sadržaj:

S obzirom na to da sam deo ove kreativne branše (neko voli da kaže industrije) već 12 godina, neslavno sam upoznata i sa činjenicom da je većina preduzetnika zbunjena zahtevima koje kreiranje veb-sajta postavlja pred njih i da je to najčešći razlog odlaganja izrade sajta. Svakako da je jedan od faktora što mnogi programeri ne znaju kako da vam stvari pojasne jer se bave kodovima, ali postoje i oni drugi koji vas namerno drže u neznanju, kako bi mogli bilo šta da vam serviraju. Bilo da se svojim poslom bave površno, nudeći vam ultrabrza i jeftina rešenja, ili svoje usluge naplaćuju skupo, ostavljajući vas u čudu šta zapravo toliko mnogo plaćate, rezultat je isti: vi nemate pojma kako vaš veb-sajt treba da izgleda i kakve rezultate možete realno da očekujete i u kom periodu.

Kratak vodič za preduzetnike o izradi i održavanju veb-sajta

1. Cilj vašeg veb-sajta

Svi želimo više kupaca i veću zaradu, ali ovde ne govorimo o tom cilju. Cilj se odnosi na to da li vam veb-sajt služi da prodajete proizvode onlajn (online), da prikažete svoje usluge ili za deljenje informacija sa drugima (blogovi, informativni portali). U zavisnosti od toga, dizajn i struktura vašeg veb-sajta će se razlikovati.

Kako će sadržaj veb-sajta biti organizovan zavisi od njegovog cilja. Ako imate internet prodavnicu (web-shop), navigacija treba da bude jednostavna i potrebne su jake sigurnosne mere za onlajn plaćanje. Blogovi i informativni portali su, s druge strane, fokusirani na jasnoću čitanja i organizaciju, tj. kategorizaciju sadržaja.

U slučaju da krećete sa izradom veb-sajta koji trenutno treba da vam služi kao mesto gde dajete važne informacije o uslugama i/ili proizvodima koje pružate u fizičkoj prodavnici, a imate u planu da u budućnosti prodajete proizvode onlajn, bila bi greška da postavljate strukturu sajta kao da je web-shop.

Uvek pravite veb-sajt za ono što u tom trenutku nudite. Većina platformi je vrlo fleksibilna i omogućava da nadogradite postojeći veb-sajt novim funkcijama, u trenutku kad budete želeli da proširite funkcionalnost svog veb-sajta.

Budite jasni posetiocima čim dođu na vaš sajt. U suprotnom ih zbunjujete i stvarate nepoverenje.

2. Razumevanje vašeg brenda

Opšta je zabluda da su samo velike kompanije brendovi. Posebno u današnje vreme, jako je bitno da imate svoj brend jer će vas on isticati u odnosu na konkurenciju. Kad imate jasan uvid u to ko ste i šta želite da postignete, identitet vašeg brenda će definisati dizajn vašeg sajta i povezati vas sa vašom ciljnom publikom.

Ukratko, vaš brend je vaša specifična vizija, ideja vodilja koja vas razlikuje od konkurencije. Ova vaša ideja vodilja, ideal kome stremite odrediće, to jest oblikovaće način na koji se predstavljate i kako komunicirate sa publikom. Treba da znate da logo nije brend. Izrada logoa je samo jedan segment brendiranja vaše preduzetničke priče.

3. Ciljna publika

Veb-sajt izrađujete za ljude. Oni su prioritet. Ko su vaši potencijalni korisnici? Koja su njihova interesovanja, koje su im navike i očekivanja? Koji problem im rešavate?

Ako ste aktivni na društvenim mrežama, analitika publike vam može pomoći da bolje razumete svoju ciljnu publiku.

Ciljna publika nikada nisu svi. Gledajte to na ovaj način – recimo da prodajete hleb! Pekara koja se nalazi nedaleko od vas takođe prodaje hleb. Koji ljudi će doći kod vas da kupe hleb, a ne u pekari dvadeset metara dalje? Hleb jeste potreban svima, ali ne volimo svi istu vrstu, kao što nismo svi spremni (ili nismo u mogućnosti) da platimo istu cenu za jednu veknu hleba.  

Nikada ne zanemarujte važnost definisanja svoje ciljne publike jer ona bitno i direktno utiče na dizajn vašeg veb-sajta, kao i na čitavu strategiju vaših budućih marketinških aktivnosti.

4. Konkurentski veb-sajtovi

Proučavanje konkurentskih veb-sajtova, naročito onih neplaćenih koji se nalaze na prvoj strani Gugla, može vam pomoći u razumevanju šta korisnici očekuju u okviru branše u kojoj poslujete. Kada postoji jasan uvid u to šta u vašoj branši funkcioniše dobro na internetu, može se isplanirati kvalitetno korisničko iskustvo za posetioce vašeg veb-sajta.

Ovde želim jasno da naglasim da cilj analize konkurentskih veb-sajtova nije i ne sme biti kopiranje istih (što već zadire u sferu profesionalnog identiteta i integriteta vašeg veb-dizajnera), već korišćenje proverenih modela, ali u potpunosti prilagođenih specifičnostima vašeg brenda. Opet dolazimo do važnosti nijansiranja ciljne publike i pozicioniranja vašeg brenda u moru drugih na internetu. Kolika god bila vaša konkurencija, potencijalna publika je nezamislivo mnogo puta veća! Umetnost je u pravilnom nijansiranju onoga što vaš brend pruža 😊

5. Sadržaj veb-sajta i optimizacija (SEO)

Sadržaj veb-sajta se kreira na osnovu podataka koje prikupljamo kroz prethodne četiri stavke. Sve što vidite na veb-sajtu, od zaglavlja (header-a) s linkovima, zatim „tela“ veb-sajta (website body) sa tekstovima i slikama, pa do podnožja veb-sajta (website footer), sve to spada u sadržaj sajta. 

Sadržaj veb-sajta treba da zadovolji posetioce tako što će im dati relevantne informacije. Takođe, on treba da bude optimizovan za pretraživače (SEO) kako bi ga i oni (roboti) razumeli i plasirali publici za ključne reči koje publika koristi pretražujući internet.

Sadržaj i optimizacija za pretraživače su u tolikoj meri povezani da deluju kao celina.  Šta će biti sadržaj sajta zavisi od cilja vašeg veb-sajta ali i od potreba vaše ciljne publike. Kako će to konkretno biti izvedeno, to jest postavljeno na vašem sajtu, umnogome zavisi od pravila algoritama pretraživača.

Ovo znači da sadržaj sajta ne predstavlja samo ono što vi kao korisnik sajta vidite, već i ono što vide pretraživači. Zato je bitno da je kôd sajta čist, da se on brzo učitava, da je tekst relevantan i u kodu postavljen dobro, da su slike optimizovane i da je sajt pregledan na mobilnom telefonu, tabletu i desktop računaru.

6. Održavanje veb-sajta

Kao što vaša kancelarija, kozmetički ili frizerski salon, ordinacija, butik, prodavnica zdrave hrane itd. zahteva redovno čišćenje, pranje prozora, aranžiranje izloga i preslaganje robe u rafovima, tako i vaše internet predstavništvo, to jest vaš veb-sajt ili web-shop zahteva redovno održavanje. Tehnologija se neprestano razvija i usavršava. Zato je redovno ažuriranje veb-sajta izuzetno važno. Time obezbeđujete ispravno funkcionisanje svog veb-sajta, kao i sigurnost.

Neažurirani sadržaji gube relevantnost za pretraživače, a time i za posetioce. Zato se pri izradi veb-sajta, obavezno raspitajte i o mogućnostima održavanja sajta.

Ako ste preduzetnik, nadam se da su vam ove smernice pomogle da bolje razumete ulogu veb-sajta, kao i i njegovo funkcionisanje na internetu, bilo da želite da prezentujete proizvode ili svoje usluge. Svaki preduzetnik ima već suviše svakodnevnih obaveza, a dan ne postaje duži, tako da je razumljivo da vam bavljenje sopstvenim veb-sajtom dođe kao ona one-thing-too-much stavka. U redu je da ne očekujete od sebe da budete i veb-dizajner i veb-developer i kreator veb-sadržaja na svom sajtu. Moja preporuka je da to prepustite stručnom licu, to jest ljudima kojima je to zaista posao.

Međutim, osnovna znanja o pravilnoj veb-prezentaciji vašeg malog biznisa (preduzetničke radnje) kao i o funkcionisanju samog veb-sajta na internetu, mogu vam pomoći da bolje razumete šta sve veb-dizajn za preduzetnike treba da obuhvati. Smatrajte to pruženom rukom za prelazak iz večnog sutra u dinamičnu sadašnjost u kojoj možete da uživate baveći se nijansama svog poslovanja! (pogledajte uslugu Izrada web sajtova).